sobota, 30 kwietnia 2016

„Winnetou”, Karol May



Książkę „Winetou” czytałam już kilka razy, a nawet słuchałam audiobooka. Dla mnie była to najciekawsza książka, jaką kiedykolwiek poznałam.
Historia „białego człowieka”, który trafia na Dziki Zachód, aby wykonywać swoją pracę, czyli mierzyć terytorium Indian, bardzo mnie zaciekawiła. Karol jest pierwszy raz na Zachodzie, ale szybko się uczy i niebawem zostaje prawdziwym westmanem, czyli człowiekiem żyjącym z polowania. Poznaje wielu niezwykłych ludzi, w tym dużą liczbę Indian. Jednak jego najwierniejszym przyjacielem jest Winetou (jego imię znaczy płonąca woda, bo kiedyś uratował swojego ojca, Inczuczunę, z pożaru).
Indianin zostaje bratem Karola, który w międzyczasie zyskuje nowe imię. Razem z innymi westmanami przeżywa zapierające dech w piersiach przygody, niekiedy niebezpieczne, a kiedy indziej po prostu śmieszne.

Książka jest warta przeczytania, nie jest to powieść tylko dla dzieci. Myślę, że spodoba się każdemu.

Zuzia, 5d

„Władca Lewawu”, Dorota Terakowska



Książka „Władca Lewawu” to bardzo ciekawa i trochę straszna powieść. Autorka opisała przygodę chłopca, która dzieje się w światach fantastycznych. Bohater mieszka w domu dziecka. Jego zadaniem jest odnalezienie swoich rodziców w Wokarku. W czasie podróży spotyka wielu Alian mieszkających w Wokarku, którzy są mniejsi od Bartka. Zwracają się do niego Ketrab.

Świat, który był lustrzanym odbiciem Krakowa, autorka nazwała Wokarkiem. Pisarka wszystkie imiona oraz nazwy miast napisała odwrotnie. Było to sprytne i oryginalne. Większość ilustracji przedstawia Pajęczaki, z którymi musiał się zmierzyć  Bartek. Pajęczaki budzą strach i odrazę, więc warto przeczytać książkę i dowiedzieć się, jak je pokonać.


Moim zdaniem książka „Władca Lewawu” jest ciekawa. Pokazuje, że nawet największego i najmocniejszego wroga można pokonać dzięki dobremu wsparciu. Ktoś, kto lubi książki pełne przygód, powinien przeczytać, a może kiedyś przeżyje podobną przygodę…

Kinga, 5c

niedziela, 24 kwietnia 2016

UWAGA KONKURS!


Z okazji Światowego Dnia Książki autorzy bloga (czytanienazawolanie.blogspot.com) zapraszają do udziału w konkursie na najciekawszą recenzję ulubionej książki. 
Czekamy na teksty od uczniów klas III - VI.
Trzy najlepsze recenzje zostaną opublikowane na blogu, a autor najciekawszej otrzyma nagrodę rzeczową.

Czekamy na teksty uczniów!

Recenzje prosimy przesyłać na adres email: ksiazki41@gmail.com

środa, 20 kwietnia 2016

"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem", Karl Martin Widmark



Po wyjeździe do Afryki rodzice trzynastoletniego Dawida pozostawiają chłopca pod opieką Melchiora Rasmusena -ich zaufanego przyjaciela, właściciela tytułowego antykwariatu.
Bohater rozpoczyna właśnie naukę w szkole średniej.
Gdy nagle... wkracza ona -Larisa, brunatnowłosa Rosjanka, z którą Dawid prędko zawiera znajomość.
Lecz nie jest to koniec niespodzianek w życiu chłopca.
Pewnego dnia, po powrocie ze szkoły, nastolatek zastaje pusty antykwariat.
Pozostawiona przez Rasmusena krótka notatka pozwala Dawidowi i jego przyjaciółce podjąć poszukiwania Melchiora.

Co zmusiło staruszka do opuszczenia lokalu?
Co stanie się z głównymi bohaterami?
Co będzie kluczem do odnalezienia tymczasowego opiekuna?
I jaką rolę odegra w tej powieści Karol Darvin?

Odpowiedzi na owe pytania uzyskać można po przeczytaniu tej książki.
Wkrótce dzieci będą musiały zmierzyć się z niełatwymi pytaniami na temat ludzkiego życia.

Zuzia,4b

"Ella i przyjaciele" ,Timo Parvela




„Mam na imię Ella.[...]
Mam „fajną” klasę i „fajnego” nauczyciela.
A raczej mieliśmy...”

Wspaniała, dwutomowa lektura dla każdego, kto lubi wyśmiać się do łez.

Dziewczynkę i paczkę jej przyjaciół wciąż niepokoi zachowanie nauczyciela, któremu po przeczytaniu listu wręcz trzęsą się ręce.
Klasa podejrzewa, iż ich pan jest szantażowany... 
Może jak w filmach musi zanieść do parku walizkę  pełną pieniędzy?
Głowy dzieci tak zaprząta ta myśl, że...A zresztą, zobaczcie sami!

Książka zawiera również opowieści o przygodzie w teatrze oraz o emocjach towarzyszących wycieczce klasowej...
Polecam serdecznie przeczytanie owego humorystycznego opowiadania napisanego przez Timo Parvela.
 „Uwaga!
Książki o Elli są niebezpieczne.
Grożą wielokrotnymi wybuchami śmiechu.
              Należy unikać lektury w miejscach publicznych”

Zuzia, 4b

"Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę", Sari Peltoniemi




To opowieść o suczce, która chciała mieć dziewczynkę. Tylko nie wiedziała, jak ją karmić, bo dziewczynka nie lubiła karmy. Nie wiedziała też, gdzie ma spać, bo nie chciała w budzie. 
Jeśli lubicie książki, do których potrzebna jest bujna wyobraźnia, to coś dla was! Może wy nie macie psa, a chcielibyście? Tu role się zmieniają. To pies jest szefem. Na koniec jest poradnik autorki ,,Jak wychować człowieka?". Może was  zainteresuje. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie jest psie spojrzenie na właściciela, to koniecznie to przeczytaj!!! 


Wydawnictwo W.A.B 2010

Hania,

niedziela, 10 kwietnia 2016

„Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniew Nienacki



„Pan Samochodzik i templariusze” to druga książka z serii książek o Panu Samochodziku. W książce tej pan Tomasz - skromny pracownik ministerstwa sztuki wraz ze swoimi pomocnikami - harcerzami: Wilhelmem Tellem, Sokolim Okiem oraz Wiewiórką wyrusza swoim śmiesznym wehikułem na poszukiwanie skarbów rycerzy zakonnych – templariuszy.

Na przeszkodzie staje mu tajemniczy Bahomet. Wraz z konkurentem, z którym zwarł pakt, kapitanem Petersenem, jego piękną córką Karen i ich pomocnikiem Kozłowskim szukają tajemniczego Malinowskiego, który naciągnął Petersenów w Paryżu
na 300 dolarów. Tymczasem dziennikarka Anka robi artykuł o „idiotach” szukających skarbów, oj, będzie się działo...

W oparciu o książkę nakręcono film o tym samym tytule.

Jesion Vb

sobota, 9 kwietnia 2016

Dynastia Miziołków, Joanna Olech




Książka Joanny Olech Dynastia Miziołków opowiada o przygodach rodziny Miziołków. Książka jest napisana w postaci dziennika pisanego przez cały rok. Książka jest pełna śmiechu, a opowiadana jest z perspektywy Miziołka. Akcja dzieje się w domu Miziołków i w szkole. W domu Miziołek próbuje trochę wypocząć od szkoły, jednak przy Mamiszonie, Papiszonie, Kaszydle i Małym Potworze nie udaje mu się to z różnych powodów. Miziołek to przezwisko, które przylgnęło do Miziołka, jak był mały, przez to chyba cała rodzina nie pamięta, jak ma Miziołek na imię.
Jeśli chcesz dowiedzieć się ciut więcej o tej książce, zapraszam do jej lektury.



Nikodem,Vb

sobota, 2 kwietnia 2016

"Pamiętnik grzecznego psa", W. Cesarz, K. Terechowicz



Książka napisana przez Wojciecha Cesarza i Katarzynę Terechowicz  pt.”Pamiętnik grzecznego psa’’ opowiada o psie rasy husky, którego z hodowli wzięła rodzina Henryka i Hanki.
Początkowo Winter, gdyż takie imię otrzymał pies, czuł się nieswojo, leżał na kanapie i gryzł poduszki, lecz bardzo szybko się to zmieniło. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, co się wydarzyło, gdy Winter wbiegł na boisko podczas meczu, a także jakie inne przygody przeżył ten sympatyczny zwierzak, sięgnijcie po tę książkę. Jest ona bardzo ciekawa i pełna zabawnych sytuacji, które wywołają uśmiech na waszej twarzy. 


InoX