wtorek, 22 marca 2016

Drugi konkurs - zapraszamy!

Konkurs 2

Zaprojektuj logo naszego bloga,  czyli znak graficzny, który będzie identyfikatorem „Czytania na zawołanie”.

Jeżeli to Twój pomysł  wygra, zostanie umieszczony na naszej stronie oraz na wszystkich materiałach reklamowych z nią związanych.
Bardzo chcemy, żebyście tworzyli ten blog książkowy razem z nami , więc licząc na Waszą kreatywność, zachęcamy do współpracy. Przejmijcie inicjatywę i stwórzcie blogowe logo waszych marzeń!
Na projekty czekamy do 8 kwietnia. Na zwycięzcę już czeka nagroda :)


Prace należy przesłać na adres: ksiazki41@gmail.com

niedziela, 20 marca 2016

Konkurs!!!

Uwaga!!!
Ogłaszamy pierwszy konkurs!

Jeżeli:
· lubisz czytać,
· chcesz podzielić się z innymi swoją opinią na temat wybranej przez siebie książki,
· pragniesz pokazać swój talent literacki i sprawdzić się w roli blogera,
ten konkurs jest WŁAŚNIE DLA CIEBIE!

Przyślij nam recenzję dowolnej książki (może być Twoja ulubiona). Trzy najlepsze teksty zostaną opublikowane na naszym blogu. Na zdobywcę I miejsca czeka dodatkowo nagroda rzeczowa.
Na Twój tekst czekamy do 31 marca. 
Recenzje należy przesyłać na adres książki41@gmail.com


Powodzenia! :)

piątek, 18 marca 2016

"Smoki na zamku Ukruszon", Terry Pratchett

Jedną z moich ulubionych książek jest zbiór opowiadań „Smoki z Zamku Ukruszon”, którą napisał mistrz Terry Pratchett. Autor jest twórcą „Świata Dysku”, Kawalerem  Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla  literatury, posiada tytuł szlachecki. Terry Prachett to autor wielu ciekawych książek, które przeczytałem, jednak dziś opowiem tylko o jednej z nich.




Książka „Smoki na Zamku Ukruszon” składa się z kilku opowieści. Bohaterami są: dywanici, królowie, smoki, rządny przygód żółw i autobusy linii 59A. Akcja osadzona jest w miejscach najróżniejszych, od nieprzebytego dywanu, zakładu pracy aż po zamki.
Największe wrażenie zrobiła na mnie opowieść o dywanitach (to lud z krańca dywanu), którzy na skutek opadającego włosia, spakowali swój dobytek na wozy ciągnięte przez świerszcze i wyruszyli na poszukiwanie nowego miejsca na wioskę…
Tak, tak, brzmi to dość dziwnie, ale taka jest właśnie twórczość Terrego Pratchetta.
Ta książka jest bardzo zabawna, rozbawia czytelników do łez. Na szczęście to norma u tego autora…

  
Polecam jej lekturę.
Przemek, 5c


wtorek, 15 marca 2016

"Baśniobór", Brandon Mull




Książka Brandona Mulla pt. „Baśniobór” to pełna fantastyki powieść opowiadająca o przygodach Kendy i Setha. Rodzeństwo musi wyjechać na wakacje do dziadka.  Dzieci nie są z tego powodu zadowolone.
Jednakże okazuje się, że ten staruszek pełni bardzo ważną funkcję – jest strażnikiem Baśnioboru. Baśniobór to tajny i magiczny rezerwat, w którym mieszkają:  zachłanne trolle, psotne chochliki, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice oraz zazdrosne nimfy.
Mimo zakazu dziadka dzieci jednak udają się do lasu, uwalniając tym samym siły zła, które…
Sami przeczytajcie!
Moim zdaniem tę książkę naprawdę warto przeczytać.

Patryk V b

"Kroniki Archeo - Skarb Atlantów", Agnieszka Stelmaszyk

Autor - Agnieszka Stelmaszyk

Wydawnictwo Zielona Sowa



Jest to zdecydowanie moja ulubiona książka. Ten tom jest również moim ulubionym z całej serii "Kronik Archeo". "Kroniki Archeo" opisują przygody dwóch rodzin . Do jednej z nich należą Ania i Bartek z Polski, a do drugiej Mary Jane oraz bliźniaki Jim i Martin z Anglii. Rodzicami obu rodzeństw są znani archeolodzy. Dzieci idą w ślady rodziców i razem rozwiązują nawet najtrudniejsze zagadki. W każdym tomie akcja rozgrywa się w innym miejscu. W części ,,Skarb Atlantów'' odwiedzamy Grecję. Według mnie ta książka dostarcza wiele informacji o geografii, kulturze i zwyczajach w Grecji. Jest w niej również dużo niespodziewanych zwrotów akcji. Książka dostarczyła mi wielu wrażeń, zdecydowanie polecam.


Julia, 5c

niedziela, 13 marca 2016

"Chłopcy z Placu Broni", Ferenc Molnár

„Chłopcy z Placu Broni” to książka napisana przez Ferenca Molnara, wydana w 1906 r. Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku w stolicy Węgier – Budapeszcie. Bohaterami historii m. in. są: Nemeczek, Gereb, Feri Acz, Boka, Czonakosz. Historia opowiada o kolegach z klasy, którzy walczą przeciwko chłopcom z Ogrodu Botanicznego, lecz jeden z nich - Gereb dopuszcza się zdrady. Szeregowy Nemeczek miał dość tego, że wciąż był lekceważony, postanowił więc jak najbardziej pomóc swojej drużynie. Koledzy nie doceniali jego pomocy, przez co Nemeczek czuł się nieważny. Pewnego dnia przeziębił się. Mimo to wyszedł z domu, by jak najbardziej przydać się swoim kolegom. Udał się do Ogrodu Botanicznego, gdzie „Czerwone Koszule” wrzuciły go do jeziora. Skutki tego wydarzenia były tragiczne i już nic nie było jak dawniej.


Książka według mnie była bardzo ciekawa, a zarazem smutna i bardzo wzruszająca. Spędziłam przy niej mile czas. Zachęcam do przeczytania tej opowieści. Myślę, że każdemu się spodoba.


Natalia, 5d

"Banzai", Zofia Fabjanowska - Micyk



Jest to książka opisująca w ciekawy sposób kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Wzbogacona została
o różne ilustracje i liczne dodatkowe informacje, które mogą niektórych zaciekawić.
Znajduje się w niej także kilka prostych przepisów na japońskie smakołyki.
Według mnie książka jest bardzo interesująca 
i znajduje się w gronie moich ulubionych.
                                                                                                                    


AS,5 d  

"Opowieści z Narnii" - C.S. Lewis


To opowieść o rodzeństwie, które podczas wojny wyjechały na wieś do Profesora. Aby zabić nudę, bawią się w chowanego. Najmłodsza dziewczynka Łucja chowa się w szafie, a potem...

Jeśli chcecie poznać dalsze losy bohaterów tej oto niezwykłej historii, koniecznie to przeczytajcie. Dla ciekawskich i zainteresowanych - ta opowieść składa się z 7 tomów. Książka jest pełna fantazji i pobudza wyobraźnię. Jeśli zanudzają Cię długie, nudne i nużące książki, to jest coś dla ciebie! Jak myślisz, wkroczysz do krainy ,,Narnii"?



Hania, 5c

"Klara. Proszę tego nie czytać!", Marcin Wicha




(...) W Ikei tłum.
- Podoba Ci się ta pościel w króliki? - chcę wiedzieć, mamo.
- Na naszej liście nie było pościeli... - zaczyna tata, ale nie kończy, bo musi szukać Młodego, który wlazł pod kołdrę. 
- A co sądzisz o tej szafce na buty - znowu pyta mnie mama.
- Na liście nie... - zaczyna tata, ale znów nie kończy, bo Młodszy wlazł na piętrowe łóżko, co jest zabronione, i właśnie z niego spada.
- Tak się nie da robić zakupów - irytuje się mama. - Zajmij się dziećmi. Spotykamy się przy kasach (...)
                                
"Klara" to wesoła i humorystyczna opowieść o dziewczynce, która ma na imię Klara. Prowadzi swój bardzo tajny dziennik. Ma młodszego brata, rodziców (oczywiście!) i marzy jej się pies. Ma szaloną klasę, a w szczególności jednego chłopca, dwie przyjaciółki, które wszystko robią razem. Gdyby rodzice kiedykolwiek zechcieli zajrzeć do zeszytu Klary, to... Zobaczcie sami!
Książka podobała  mi się, ponieważ była śmieszna, zabawna. Każdy znajdzie coś, co wyda mu się znajome. Dorośli również mogą przeczytać, odnajdą siebie jako rodzica. 

                               


Paulina, 5c