niedziela, 23 kwietnia 2017

"Julek – podróże do krain wyobraźni Juliana Tuwima", Krystyna Ratajska



Książka pod tytułem „Julek – podróże do krain wyobraźni Juliana Tuwima” wspaniale opowiada o historii owego poety. Jest napisana (z przymrużeniem oka) językiem zrozumiałym dla młodszych czytelników, ale jest też bardzo dobrą lekturą dla tych starszych. Jest w niej dużo obrazków i zdjęć. Autorka często cytuje Tuwima lub inne osoby z nim związane. Opisuje ona znane historie i te mniej znane, ale z pewnością ciekawe.
Polecam ją jako lekturę w przerwie od nauki. Warto przeczytać, żeby poznać trochę historię sławnego polskiego poety.


Nikodem, 6b

wtorek, 18 kwietnia 2017

Klara. Słowo na „Szy”, Marcin Wicha




„ [..] W końcu wpada na pomysł, żeby zadzwonić do mamy.
- Halo?
- Halo, ktoś chce z tobą porozmawiać. – I tata podsuwa aparat kozie. No i to jest gruby błąd, bo ona kłapie i ucieka w głąb zagrody. Z komórką w zębach.
- Halo! – woła mama. – Nic nie słyszę.
- Oddawaj Nokię!
-Halo! Co się tam dzieje?!
Tata próbuje się przepchnąć przez siatkę, a koza cała zadowolona łypie żółtym okiem i obgryza telefon.”


„Klara. Słowo na „Szy”” to kontynuacja książki „Klara. Proszę tego nie czytać”.
Druga część jest równie (a nawet bardziej) śmieszna, co jej poprzedniczka.
Klara jedzie na wakacje nad morze, a później na wieś. Potem wraca do szkoły.
Co będzie się działo później? Żeby się dowiedzieć, musicie przeczytać tę książkę.

Janek, 6b

sobota, 8 kwietnia 2017

„Arka Czasu” Marcin Szczygielski



„Arka Czasu” M. Szczygielskiego to książka, która opowiada o przygodach Rafała Grzywińskiego, inaczej  Mortysia. Jest on polskim Żydem mieszkającym razem z dziadkiem  w gettcie warszawskim podczas okupacji niemieckiej. Gdy jego dziadek dowiaduje się, że getto ma zostać zlikwidowane, a jego mieszkańcy rozstrzelani, płaci ogromną sumę za to, żeby Rafał uciekł z getta.
Po udanej ucieczce Rafał ukrywa się w zoo. Spotyka tam Lidkę i Emka oraz szopa Miksia. Przyjaciele mają zamiar uciec z okupowanej Warszawy do Torunia. Czy im się to uda? Czy Rafał odnajdzie dziadka? Na te pytania znajdziecie odpowiedź, czytając „Arkę…”. W książce pojawia się także wątek podróży w czasie.
Serdecznie polecam wam tę książkę. Czytając ją, na pewno nie będziecie się nudzić.

Janek VI b

„Gildia Magów” Trudi Caravan



Książka ta jest ciekawa, aczkolwiek jest napisana według znanego z innych powieści schematu. Główna bohaterka z nizin społecznych spotyka człowieka, który odnajduje w niej jakąś niezwykłą, bardzo rzadko spotykaną moc i nie potrafi mu zaufać, ale koniec końców przekonuje się.
W książce bohaterka ma Bardzo Wielką Niewyobrażalnie Dużą Moc magiczną, o czym dowiaduje się, rzucając kamieniem  w magiczną barierę i trafiając nim członka rządzącej miastem Gildi Magów. Potem oni, wielce zaniepokojeni tym, że mają w mieście niewyszkolonego maga, rozpoczynają poszukiwania czarownicy. W ucieczce pomaga jej grupa enigmatycznych złodziei rządzących światem przestępczym miasta.  Pomagają jej za sprawą tego, że jednym ze złodziei jest przyjaciel z lat dziecięcych głównej bohaterki.
Główna bohaterka za pomocą skryby próbuje się nauczyć magii, czytając księgi, lecz niezbyt jej to wychodzi.
Jakiś czas później z jej palców niespodziewanie zaczynają lecieć płomienie, co rozpoczyna pożar w slumsach. Dzięki temu znienawidzona Gildia Magów ją odnajduje i pomaga okiełznać moc. Tak zaczynają się jej wesołe przygody w Gildi.
Książka jest ciekawa, czasami trochę naiwna, aczkolwiek czyta się ją przyjemnie, ale pod warunkiem, że nie myśli się o niedociągnięciach. Jeżeli ktoś lubi stosunkowo prostą fantastykę, to polecam.


Przemek, VI c