środa, 22 listopada 2017

Spirit Animals Tom 6: Wzlot i upadek



Dzieci muszą wyruszyć na kolejną przygodę. Abeke i Meilin są więzione w Nilo w bazie Zdobywców. Abeke udaje się wydostać z więzienia wraz z Shane po śmierci jego siostry. Meilin zostaje w więzieniu. 
Tymczasem Conor z wilkiem Brigannem i Rollan z sokolicą Essix i Tarik muszą dotrzeć do najdalszych zakamarków Nilo i odnaleźć oazę lwa Cabaro. Lew nienawidzi ludzi i zawsze był zwolennikiem rządów zwierząt i przeciwnikiem władzy ludzkiej, więc swoje królestwo ochronił stadem strusi, które za zadanie mają zabić każdego człowieka, który spróbuję wejść do oazy, więc dzieci wysyłają do oazy Briggana i Essix. Rollan dzięki więzi ze swoim zwierzoduchem może obserwować oczami Essix, co się dzieje. Gdy lew Cabaro zaczyna być agresywny w stosunku do Briggana i Essix, przy wejściu do oazy pojawiają się Zdobywcy z kobrą Gerathon. Następuje wielka bitwa. Podczas bitwy i ucieczki pomaga im nowa sprzymierzona Irtike, córka Chinwe, czyli jedynej sprzymierzonej Zielonych Płaszczy w Okaihee - rodzinnej miejscowości Abeke. Zdobywcy wraz z swą armią zwierzoduchów pokonują strusie i dostają się do oazy. Lew Cabaro ucieka. Dzieci muszą go szybko odnaleźć i zdobyć talizman. Na szczęście jest z nimi Irtike ze swoim zwierzoduchem i jego mocą. 
Czy dzieci i Tarik przeżyją? Czy zdobędą talizman Złotego Lwa? Czy pokonają Zdobywców?
Po powrocie z oazy odbywa się w Zielonej Przystani uroczystość. Podczas, której zjawia się Abeke z Shane, którzy uciekli z bazy Zdobywców. Generał Gar, czyli legendarny Pożeracz, zginął podczas bitwy w Oazie Cabaro, a pod jego ciałem leżał rosomak Shane’a. Podczas ceremonii zjawia się Wielka Bestia – orzeł Halawir, strażnik więzienia Kovo. Niestety i on zdradził - wykrada wszystko co zdobyły Zielone Płaszcze.
Kim tak naprawdę okazał cię być Shane? Czy Abeke przeżyje? Czy Zielone Płaszcze uratują Erdas? PRZECZYTAJ !
Tom 6 jest książką pełną akcji i jej zwrotów. Pełną strat i pełną szczęść. Pełną zaskoczeń. Dzieci przeżywają trudne chwile. Czy dadzą radę? Sprawdź!


Nikodem, VII A

niedziela, 29 października 2017

"Ponad wszystko", Nicola Yoon



Chyba każdy zna książkę Nicoli Yoon "Ponad Wszystko". Jeśli jednak akurat Ty jej nie znasz, to musisz to w tej chwili nadrobić zaległości! 

Maddy jest chora na dosłownie wszytko. Całe życie spędziła w domu. Mama, pielęgniarka  i jej córka były jedynymi osobami, z jakimi utrzymywała kontakt. Aż do pewnego dnia, kiedy do domu obok wprowadził się wysoki, szczupły, ubrany cały na czarno chłopak. Od chwili ich pierwszego kontaktu wzrokowego Maddy wiedziała, że całe jej życie właśnie się zmieniło. I będzie to katastrofa.
Jest to książka pełna humoru i zdarzeń, po których trzeba chwilę posiedzieć w ciszy, żeby zrozumieć, co się właśnie stało. Kocham wracać do niej i z powrotem śmiać się z żartów Olly'ego. Film również oglądałam już kilka razy.

Jeszcze nigdy nie widziałam książki z tak cudownymi i uroczymi ilustracjami w środku. Są one idealnym dopełnieniem treści. To dzieło męża autorki. 
I jeszcze ostrzegam przed filmowym wydaniem, ponieważ w środku znajdują się fotosy, które sporo spoilerują. 

Alicja VII b

niedziela, 22 października 2017

Wycieczka do Puszczy Białowieskiej


                                                               Dzień I
My, czyli zespół blogerów wraz z opiekunami, w dniach 09.10 - 11.10 byliśmy w Puszczy Białowieskiej.
          Zbiórka odbyła się ok. godz. 7:00 przed naszą szkołą. Czekał tam na nas autokar, którym wyruszyliśmy w podróż do ustalonego miejsca. Przy okazji zatrzymaliśmy się w Warszawie, gdzie zwiedziliśmy księgarnię wydawnictwa "Dwie siostry" oraz drukarnię.            W księgarni czekała na nas pracująca tam pani sekretarz, by przekazać nam informacje na temat wydawnictwa i odpowiedzieć na parę zadanych przez nas pytań. Co ciekawe, "Dwie siostry" zostały założone przez trzy koleżanki, więc nazwa ta nie odnosi się do właścicielek.
          W drukarni mogliśmy ujrzeć wiele maszyn biorących udział w procesie wydruku. Dowiedzieliśmy się m. in., jak powstają książki w alfabecie Braille'a. 
Następnie wyjechaliśmy z Warszawy i pojechaliśmy do Puszczy Białowieskiej.
          Po dotarciu do celu poszliśmy się rozpakować, po czym zeszliśmy do stołówki na obiadokolację. Po całym dniu pełnym wrażeń położyliśmy się spać.




                                                     Dzień II
          Po śniadaniu, które odbyło się ok. godz. 9:00, pojechaliśmy do Puszczy, po której oprowadzał nas przewodnik. Mogliśmy ujrzeć zwierzęta na co dzień tam żyjące i dowiedzieć się o nich wielu ciekawych informacji.
          Następnie udaliśmy się do miejsca, w którym rosną różnego rodzaju stare drzewa. Charakteryzują się one wielkimi pniami oraz ubogą u dołu rośliny koroną. Gdy wycieczka dobiegła końca, wróciliśmy do ośrodka.



                                                     Dzień III
         Tego dnia po śniadaniu wybraliśmy się do pisarza i przyrodnika – Adama Wajraka. Zaprowadził nas do miejsca, gdzie mieszka wiele osób interesujących się Puszczą Białowieską i zaangażowanych w jej ochronę. Obejrzeliśmy pokaz slajdów ze zdjęciami zrobionymi przez Wajraka. Prezentowały one rośliny oraz zwierzęta występujące w Puszczy Białowieskiej. Adam Wajrak odpowiedział na zadane przez nas pytania, a następnie mieliśmy możliwość dostania autografu autora. Wszyscy chętnie skorzystali z tej okazji. 
Wybraliśmy się też do lasu, by obejrzeć żyjące tam żubry. Niestety, żadnego nie zauważyliśmy. Zobaczyliśmy jednak psa pisarza -  "Lolka", który widząc nas, wyglądał na szczęśliwego (jednak mogły być to tylko złudzenia :D).
           Po spotkaniu z Adamem Wajrakiem poszliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w stronę Łodzi. Po drodze zatrzymaliśmy się, by coś zjeść. Wróciliśmy przed szkołę ok. godz. 20:00. Na pewno będziemy wspominać tę wycieczkę z entuzjazmem i uśmiechem na twarzy.





niedziela, 1 października 2017

"Playlist for the dead - posłuchaj, a zrozumiesz",Michelle Falkoff



Przychodzisz rano do kumpla i okazuje się, że nie żyje. Coś się stało po wczorajszej imprezie. Zostawił tylko playlistę z dołączoną kartką:
Dla Sama - posłuchaj, a zrozumiesz.
Sam jest wściekły. Za śmierć swojego przyjaciela wini jego brata i kolegów. Ale żeby zrozumieć całą prawdę, musi wysłuchać piosenek z playlisty i przywołać odpowiednie wspomnienia. Na pogrzebie spotyka zagadkową dziewczynę, która mówi, że przyjaźniła się z Haydenem. Ale przecież Sam był jedynym przyjacielem Haydena… Sam odkrywa różne dziwne tajemnice i prawdę o ludziach, których wcześniej nie znał.
Spodziewałam się czegoś zupełnie innego, ale to nawet lepiej. Książka spodobała mi się bardziej, niż wcześniej przypuszczałam. Po jakimś czasie akcja zaczyna się komplikować i jestem przekonana, że tego, co dalej się stanie, nie spodziewała się żadna osoba, która to czytała.

Alicja, VII c

sobota, 23 września 2017

"Koralina", Neil Gaiman



Kiedy trzy lata temu oglądałam film "Koralina i Tajemnicze Drzwi" najbardziej dziwił mnie pomysł na taką historię. Teraz najbardziej dziwię się, jak można było tak bardzo zepsuć tę bajkę. Ponad połowy wątków filmu nie ma bowiem w książce.
Książkę (mającą 102 strony) przeczytałam przez niecałe dwie godziny w pociągu, czyli jak na mnie to bardzo szybko. Znaczy to, oczywiście, że bardzo ją polubiłam. 
Jeśli chcecie poznać dzieci bez duszy, ludzi z oczami zamiast guzików i tajemnicze drzwi, to ta książka jest właśnie dla Was!
Wciągająca, lekko straszna i nietypowa. Czyli jednym słowem "Koralina". 



Alicja, VII a

niedziela, 17 września 2017

"Charlie i Fabryka Czekolady", Roald Dahl



Wyobrażaliście sobie kiedykolwiek miejsce, w którym - gdzie okiem sięgnąć - znajdują się tony czekolady oraz całej masy innych przepysznych smakołyków?
Takim waśnie miejscem jest Fabryka Czekolady Willy’ego Wonki.
Pewnego dnia właściciel fabryki postanawia wysłać w świat pięć złotych kuponów, które pozwolą szczęśliwym znalazcom na zwiedzenie tajemniczego wnętrza fabryki i znajdujących się w niej cudów.
Szczęście znalezienia złotego kuponu pod papierkiem czekolady spotyka pochodzącego z ubogiej rodziny chłopca - Charliego Bucketa.
Wraz czwórką pozostałych dzieci odkrywał będzie wspaniałości kryjące się za żelaznymi bramami zakładu.
Charlie podczas swej wycieczki będzie miał okazję poznać najnowsze, słodkie pomysły pana Wonki, rozśpiewanych Umpa-Lumpasów oraz samego pana Willy’ego Wonkę we własnej osobie.

Książka ta wręcz kusi czytelnika do dalszego czytania wartką akcją i ciekawymi zdarzeniami.


Zuzia, VI b

czwartek, 31 sierpnia 2017

Spirit Animals, Tom 3: Więzy Krwi, Gareth Nix & Sean Williams



Trzecia powieść z serii „Spirit Animals” napisana jest przez światowej klasy australijskich autorów. Jeśli nie czytałeś recenzji pierwszego i drugiego tomu, zajrzyj niżej.
Meilin odłącza się od drużyny, żeby powrócić do swojej ojczyzny (Zhong) i pomóc swojemu ojcu w walce z najeźdźcą, czyli Zdobywcami. Tymczasem jej drużyna musi dalej działać i wyrusza statkiem w kierunku zhongijskiego portu Xin Kao Dai. Meilin musi pokonać Bambusowy Labirynt, w którym umarłaby z głodu, gdyby nie pomoc Xue. Dociera do swojego ojca, ale okazuje się że była śledzona. Wymyka się z fortu, gdzie toczy się bitwa ze Zdobywcami, którzy śledzili Meilin.
Tymczasem drużyna musi pokonać wielką dżunglę. Niestety Rollan zachorował i potrzebował pomocy. Na polanie spotykają Jeźdźców Nosorożców, czyli plemię Tergeshów. Dzieci muszą wykonać zadanie od Jodobody, wodza Tergeshów, żeby oni wyleczyli Rollana i odeskortowali ich do Słoniowego Jeziora. Po wykonaniu zadania ruszają dalej. W końcu docierają do jeziora, na środku którego znajduje się wyspa i piramida kapłanów Dinesha, Wielkiej Bestii.
Muszą stoczyć największą bitwę w życiu. Mając u boku kapłanów, armię generała Tenga - ojca Meilin, jeźdźców nosorożców i słonia Dinesha, muszą stawić czoła Zdobywcom i ich przywódcy. Czy wygrają i czy Dinesh da im swój amulet - Łupkowego Słonia? Przeczytaj!
Do tej pory przeczytałem trzy tomy i z tych trzech to właśnie trzeci jest najlepszy. Serdecznie go polecam. Jest pełen akcji, ale też wzruszeń. Zachęcam do jego lektury!


Nikodem z VI b

Spirit Animals, Tom 2: Polowanie, Maggie Stiefvater



Polowanie to druga część z cyklu „Spirit Animals”. Jeśli nie czytałeś recenzji poprzedniego tomu, zejdź niżej.
Dzieci po powrocie z gór Araxa muszą ruszyć do Eury ze swoim mentorem Tarikiem oraz przewodnikiem Finnem. Najpierw muszą stoczyć bój ze Zdobywcami -ludźmi Pożeracza, złego złoczyńcy i ich wielkiego wroga. Podczas bitwy rozdzielają się. Finn z dziewczynami, Meilin i Abeke uciekają z miejsca bitwy, aby się skryć, a Tarik z Conorem i Rollanem walczą mężnie do momentu, kiedy żmija kąsa Tarika w ramię.
Chłopcy są bezradni, ale walczą dalej. Po zakończonej bitwie idą do sprzymierzonej staruszki, gdzie niestety dowiadują się że w dalszą drogę muszą ruszyć sami. Docierają do Trunswicku, rodzinnego miasta Conora. Ale miasto bardzo się zmieniło, a sami przybysze zostali schwytani przez wroga. Na szczęście z pomocą przychodzą Finn, Meilin i Abeke, a w ucieczce z więzienia dzieciom pomagają mieszkańcy miasta. Dzieci muszą ruszyć dalej do miasta Glengavin. Spotkają tam szalonego earla, zająca, wielkie ogrody i wielkiego dzika. Czy uda im się zdobyć talizman Żelaznego Dzika? Przeczytaj!

Książka pełna jest emocji - tych związanych z akcją i tych związanych z emocjami. Na wieczory wakacyjne jest idealna dla tych czytelników młodszych, jak i dla starszych. 

Nikodem, VIb

Spirit Animals, Tom 1: Zwierzoduchy, Brandon Mull



Spirit Animals” to niesamowity projekt wydawniczy. Każdy z siedmiu tomów jest pisany przez innego autora/autorów. Dlatego podjąłem się zrecenzowania każdej książki z osobna.
Pierwszy tom, za który odpowiedzialny jest autor bestsellerowej serii Baśniobór, opowiada historię czworga dzieci pochodzących ze świata Erdas. Każde z nich pochodzi z innego kontynentu: Abeke z Nilo, Conor z Eury, Rollan z Amayi i Meilin z Zhong. Według tradycji w dniu jedenastych urodzin każde z dzieci zażywa Nektar Ninani, który daje szansę przyzwania zwierzoducha. Dzieci miały szczęście albo i pecha. Objawiły im się cztery Poległe Bestie - lamparcica Uraza, panda Jhi, wilk Briggan i sokolica Essix.

Od tego momentu czwórka nastolatków staje się obrońcami Erdas. Musi stawić czoła wielu przeszkodom i przeszkodzić legendarnemu złoczyńcy zrównać ich świat z Ziemią. W tym celu udają się w poszukiwaniu talizmanów. Podczas poszukiwań muszą zmierzyć się z przeszkodami oraz z własnymi emocjami i uczuciami. Na pierwszy cel drużyna wybiera sobie Araxa i jego talizman Granitowego Barana. Czy im się uda? Przeczytaj!

niedziela, 2 lipca 2017

„Agencja wynajmu rodziców”, David Baddiel



Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest mieć innych rodziców? Czy myśleliście kiedyś nad tym, dlaczego to akurat Wy macie ich takich, a nie innych? 
W świecie, w którym znajduje się AWR, czyli Agencja wynajmu rodziców, bohater książki, czyli (prawie) dziesięcioletni Barry sam może wybrać sobie rodziców! Jednak wybór ten może okazać się o wiele trudniejszy, niż Barry'emu się wydaje...
Czytając tę wspaniałą książkę zrozumiecie dwie rzeczy. Pierwsza - gdyby wybór rodziców był możliwy, wcale nie byłby taki łatwy i przyjemny, jak nam się wydaje.
Druga- nigdy nie myślcie, że trafiliście na najgorszych rodziców na świecie. ;)
Jeśli wydaje Ci się tak samo jak Barry'emu, że masz najokropniejszych, najnudniejszych rodziców na świecie, koniecznie przeczytaj "Agencję wynajmu rodziców".



Paulina, VI b

Irena Jurgielewiczowa „Inna?”



Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Ale nie są to takie zwykłe święta. Podczas tych świąt Zenek, Marian i Julek nareszcie się spotkają! Wydawać się może, że wszystko przebiega bez zarzutu. Niestety… Pani Pietrzykowa, mama jednego z głównych bohaterów, zaprasza do swojego domu Dankę.
Kim jest Danka? Dowiecie się, czytając tę wspaniałą książkę. Jeśli ktoś już się domyślił, książka Ireny Jurgielewiczowej jest niczym innym, jak kontynuacją „Tego obcego”.
Jeśli zainteresował Was „Ten obcy”, z pewnością „Inna?” będzie następną książką, którą przeczytacie!
Paulina, VI b                                                                           

Kilka informacji o autorce:
1.       W 1958r otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży.
2.       Irena Jurgielewiczowa była laureatką przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu.
3.       Była żołnierzem Armii Krajowej.


wtorek, 13 czerwca 2017

„Komiksowe wprowadzenie do filozofii”, Michael F. Patton i Kevin Cannon



„Komiksowe wprowadzenie do filozofii” to książka idealna do czytania późnymi wieczorami, ponieważ przy czytaniu jej, powinno się być skupionym. Pływając po rzece filozofii wraz z Heraklitem w roli przewodnika, możemy poznać wiele teorii na przeróżne tematy, zaczynając od logiki, a kończąc na etyce. Czytając tę książkę, łatwo zauważyć, że nie ma teorii idealnej, z którą wszyscy by się zgadzali.
Jeżeli interesuje Cię filozofia, to jest to książka idealna dla Ciebie. 


Patryk, VI b

środa, 31 maja 2017

„Łysol i Strusia” Marcin Wicha



Książka pt. „Łysol i Strusia” opowiada historię bardzo grzecznej dziewczynki, która dostawała świetne stopnie i nagrody. Została nawet wybrana przez panią dyrektor do konkursu grzeczności. Niestety,  jej koledzy nie przepadali za nią, gdyż uważali, że jest kujonką.
Niespodziewanie w życiu Strusi pojawił się Łysol, który wywrócił jej życie do góry nogami.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, kim jest Łysol, dlaczego na dziewczynkę wołali Strusia oraz czy szkoła zamieniła się w szkołomarket, przeczytajcie książkę Marcina Wichy.



Wojtek,  6 b

sobota, 6 maja 2017

"O wielkich Polakach dzieciom", Ewa Skarżyńska i Paweł Kołodziejski



Książka opowiada o różnych ważnych postaciach z historii Polski. Napisana jest językiem współczesnym i zrozumiałym dla młodszych dzieci. Na końcu książki umieszczone są wyjaśnienia różnych niezrozumiałych słów. Opisuje tych znanych oraz tych, o których nigdy nie słyszeliście. Całość wzbogacają piękne ilustracje wykonane przez Pawła Kołodziejskiego. 
Polecam tę książkę jako wspaniałą lekcję historii dla młodszych oraz jako lekturę dla tych starszych.


Nikodem, 6 b

niedziela, 23 kwietnia 2017

"Julek – podróże do krain wyobraźni Juliana Tuwima", Krystyna Ratajska



Książka pod tytułem „Julek – podróże do krain wyobraźni Juliana Tuwima” wspaniale opowiada o historii owego poety. Jest napisana (z przymrużeniem oka) językiem zrozumiałym dla młodszych czytelników, ale jest też bardzo dobrą lekturą dla tych starszych. Jest w niej dużo obrazków i zdjęć. Autorka często cytuje Tuwima lub inne osoby z nim związane. Opisuje ona znane historie i te mniej znane, ale z pewnością ciekawe.
Polecam ją jako lekturę w przerwie od nauki. Warto przeczytać, żeby poznać trochę historię sławnego polskiego poety.


Nikodem, 6b

wtorek, 18 kwietnia 2017

Klara. Słowo na „Szy”, Marcin Wicha




„ [..] W końcu wpada na pomysł, żeby zadzwonić do mamy.
- Halo?
- Halo, ktoś chce z tobą porozmawiać. – I tata podsuwa aparat kozie. No i to jest gruby błąd, bo ona kłapie i ucieka w głąb zagrody. Z komórką w zębach.
- Halo! – woła mama. – Nic nie słyszę.
- Oddawaj Nokię!
-Halo! Co się tam dzieje?!
Tata próbuje się przepchnąć przez siatkę, a koza cała zadowolona łypie żółtym okiem i obgryza telefon.”


„Klara. Słowo na „Szy”” to kontynuacja książki „Klara. Proszę tego nie czytać”.
Druga część jest równie (a nawet bardziej) śmieszna, co jej poprzedniczka.
Klara jedzie na wakacje nad morze, a później na wieś. Potem wraca do szkoły.
Co będzie się działo później? Żeby się dowiedzieć, musicie przeczytać tę książkę.

Janek, 6b

sobota, 8 kwietnia 2017

„Arka Czasu” Marcin Szczygielski



„Arka Czasu” M. Szczygielskiego to książka, która opowiada o przygodach Rafała Grzywińskiego, inaczej  Mortysia. Jest on polskim Żydem mieszkającym razem z dziadkiem  w gettcie warszawskim podczas okupacji niemieckiej. Gdy jego dziadek dowiaduje się, że getto ma zostać zlikwidowane, a jego mieszkańcy rozstrzelani, płaci ogromną sumę za to, żeby Rafał uciekł z getta.
Po udanej ucieczce Rafał ukrywa się w zoo. Spotyka tam Lidkę i Emka oraz szopa Miksia. Przyjaciele mają zamiar uciec z okupowanej Warszawy do Torunia. Czy im się to uda? Czy Rafał odnajdzie dziadka? Na te pytania znajdziecie odpowiedź, czytając „Arkę…”. W książce pojawia się także wątek podróży w czasie.
Serdecznie polecam wam tę książkę. Czytając ją, na pewno nie będziecie się nudzić.

Janek VI b

„Gildia Magów” Trudi Caravan



Książka ta jest ciekawa, aczkolwiek jest napisana według znanego z innych powieści schematu. Główna bohaterka z nizin społecznych spotyka człowieka, który odnajduje w niej jakąś niezwykłą, bardzo rzadko spotykaną moc i nie potrafi mu zaufać, ale koniec końców przekonuje się.
W książce bohaterka ma Bardzo Wielką Niewyobrażalnie Dużą Moc magiczną, o czym dowiaduje się, rzucając kamieniem  w magiczną barierę i trafiając nim członka rządzącej miastem Gildi Magów. Potem oni, wielce zaniepokojeni tym, że mają w mieście niewyszkolonego maga, rozpoczynają poszukiwania czarownicy. W ucieczce pomaga jej grupa enigmatycznych złodziei rządzących światem przestępczym miasta.  Pomagają jej za sprawą tego, że jednym ze złodziei jest przyjaciel z lat dziecięcych głównej bohaterki.
Główna bohaterka za pomocą skryby próbuje się nauczyć magii, czytając księgi, lecz niezbyt jej to wychodzi.
Jakiś czas później z jej palców niespodziewanie zaczynają lecieć płomienie, co rozpoczyna pożar w slumsach. Dzięki temu znienawidzona Gildia Magów ją odnajduje i pomaga okiełznać moc. Tak zaczynają się jej wesołe przygody w Gildi.
Książka jest ciekawa, czasami trochę naiwna, aczkolwiek czyta się ją przyjemnie, ale pod warunkiem, że nie myśli się o niedociągnięciach. Jeżeli ktoś lubi stosunkowo prostą fantastykę, to polecam.


Przemek, VI c

wtorek, 28 marca 2017

„Lola: Tajna misja”, Isabel Abedi




Książka pt. „Lola. Tajna misja” autorstwa Isabel Abedi opowiada o dziesięcioletniej Loli, która wcielając się w rolę sławnej agentki, co noc ratuje świat. Niestety, restauracja jej ojca popada
w poważne tarapaty. Goście prawie nie odwiedzają restauracji. Natomiast znany krytyk kulinarny grozi właścicielom, chcąc  napisać złą opinię o lokalu tylko dlatego, że kelnerka wylała mu na spodnie szklankę kostek lodu. Uznał też chomika, który właśnie robił rundkę po restauracji, za szczura.
Lola wraz ze swoja przyjaciółką Raszką, przemieniając się w prawdziwe tajne agentki, muszą zniszczyć artykuł, zanim zostanie wydrukowany. Na dodatek dziewczynka zakochuje się w synu swojego śmiertelnego wroga.
Według mnie jest to książka pełna humoru i przygód, którą polecam wszystkim dziewczynkom w wieku Loli.

Kinga, IV c


wtorek, 7 marca 2017

"Wilki", Adam Wajrak



Po pierwsze chciałabym powiedzieć, że byłam absolutnie zachwycona tą książką! 
Jest to jedna z lepszych książek, jakie przeczytałam.  No dobrze, przejdźmy do recenzji. 
Książka opowiada o doświadczeniach Adama Wajraka - dziennikarza, który przeżył niesamowitą przygodę życiową. Od lat bada on w Puszczy Białowieskiej wraz ze swoją żoną Nurią polskie wilki. 
Od razu mówię, że jest to książka opowiadająca o zdarzeniach prawdziwych. To jedna z najlepszych książek, moim zdaniem! 

Warto przeczytać!


Julia,

"Dzieci filozofują", Oscar Brenifier



Seria książek "Dzieci filozofują" napisana jest przez Oscara Brenifira. Jej pierwsza część
ukazała się w listopadzie 2012 roku, a ostatnia w lutym 2016.
Książki z tej serii mogą zmienić nasze spojrzenie na świat oraz nasze zachowanie na świecie. Każda część zawiera inne pytania i  opowiada o czymś innym. Dzięki tej serii stałem się człowiekiem, który jest wrażliwy na krzywdę i problemy innych oraz na otaczające nas piękno. Ponadto zacząłem pomagać tym, którzy pomocy potrzebują. Zdecydowanie polecam tę serię.


Patryk, VI b

wtorek, 28 lutego 2017

Wizyta w wydawnictwie i spotkanie z autorem

Wyjazd do Warszawy
     
09.02.2017 r. my – blogerzy wraz z opiekunami wybraliśmy się wspólnie do Warszawy. Zbiórka była o 7:30 przed naszą szkołą. Pojechaliśmy tramwajem na dworzec Łódź  Fabryczna, a następnie wsiedliśmy do pociągu. 
Po ok. 2 godzinach podróży wreszcie dotarliśmy do celu.

              
Odwiedziliśmy wydawnictwo PWN. 
Zostaliśmy oprowadzeni po całym budynku 
i dowiedzieliśmy się (m.in.), jak przebiega produkcja książki i kto się tym zajmuje. Wszyscy byli zaciekawieni. 
Na końcu zajęć odbył się quiz. Każdy dostał jakiś upominek. Zadowoleni kontynuowaliśmy wycieczkę.


Po dość długiej podróży komunikacją miejską dotarliśmy do pracowni p. Marcina Wichy - grafika oraz autora książki pt. „Klara”. Opowiadał nam o swoich zainteresowaniach. Przygotował też dla nas zabawę, w której musieliśmy ułożyć prawidłowe zdanie z rozsypanych słów. Mieliśmy mały problem, ponieważ wiele kombinacji wyrazów mogło mieć sens. 
Mimo wszystko jakoś sobie poradziliśmy. Później został przez nas przeprowadzony wywiad z p. Wichą, który niedługo zostanie opublikowany na naszym blogu. Następnie wróciliśmy ok. 19:00 (również pociągiem) 
do Łodzi.

Nie było osoby niezadowolonej z podróży. :)


Natalia, VI d












niedziela, 5 lutego 2017

„Bohaterowie Magicznego Drzewa. Porwanie” Andrzej Maleszka



Seria "Bohaterowie Magicznego Drzewa" to część kultowej serii "Magiczne Drzewo". Bohaterem pierwszej części jest Budyń - niezwykły pies obdarzony mocą ludzkiej mowy. W dniu swoich urodzin Budyń zostaje zabrany na Psie Targi, gdzie ma wybrać sobie prezent. Niestety, w jednym z namiotów Budyń zdradza swoją tajemnicę umiejętności posługiwania się ludzkim językiem wstrętnemu treserowi zwierząt - Geradowi Kronorowi. Przez kilka następnych dni niebezpieczna osoba śledzi kundelka i wkrótce go porywa.
Czy Kukiemu, Gabi i Blubkowi uda się stawić czoła siłom zła? Czy dadzą radę odnaleźć psa?
O tym wszystkim dowiecie się, czytając tę wspaniałą książkę. Polecam przede wszystkim osobom, które czytały serię "Magiczne Drzewo", oraz tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z fascynującą lekturą.


Paulina, VI c

Adam Słodowy Encyklopedia domowego majsterkowania, czyli: „Lubię majsterkować”, „Majsterkowanie dla każdego” i „Majsterkuję narzędziami EMA-COMBI”





„Lubię majsterkować”, „Majsterkowanie dla każdego" i „Majsterkuję narzędziami EMA-COMBI” należą do tzw. encyklopedii domowego majsterkowania, czyli serii książek dla domowych majsterkowiczów. Jest ona podzielona na trzy stopnie trudności.
Pierwsza zawiera proste pomysły dla dzieci i młodzieży. Druga przeznaczona jest dla młodych małżeństw i zawiera pomysły na wykończenie mieszkania, a trzecia - dla zaawansowanych majsterkowiczów posiadających zestawy narzędzi  EMA-COMBI. W części tej znajdziemy propozycje ich wykorzystania do różnorodnych celów.
Osobom w wieku szkolnym polecam książkę „Lubię majsterkować”. Są tam łatwe w wykonaniu pomysły różnego typu zabawek i gadżetów. Na pewno nie będziecie się nudzić, wykorzystując pomysły z tej książki.


Janek, VI b

poniedziałek, 23 stycznia 2017

„Złodziej Pioruna” Rick Riordan, Attila Futaki – powieść graficzna



Czy znowu piszę recenzję tego samego? Nie no, co Wy, to byłoby niemądre! Tym razem będzie to komiks – czyli idealna wersja dla osób, które nie przepadają za grubymi książkami lub są fanami wszelakiego gatunku komiksu. Ja zaliczam się do grupy drugiej, co widać po mojej skromnej kolekcji.

Przechodząc do recenzji - zamierzam podzielić ją na trzy części - historia, kreska i całokształt.

• Oczywiście,  historia jest taka sama, ale wiele małych wątków zostało pominiętych lub skróconych. Nie dziwi mnie to bardzo, ponieważ nie były istotne dla głównej historii. Gdyby zostały, komiks mógłby mieć nawet ok. 100 stron więcej.

• Rysunki są autorstwa Attila Futaki, a kolorowaniem zajął się Jose Villarrubia. Nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Pewnie było to spowodowane faktem, że przyzwyczaiłam się do kreski komiksu japońskiego.
Jest takie przysłowie: o gustach się nie dyskutuje, więc nie będę się już rozpisywać o tym, co mi się nie podoba. Na pewno widać spory wkład pracy zarówno w rysunki, jak i w kolory, ale czasem wyraz twarzy bohatera lub jej ułożenie wygląda nienaturalnie. Była jeszcze jedna rzecz, która po prostu kłuła w oczy. W drugim rozdziale poznajemy Annabeth, która ma czapkę… przyczepioną do spodni. Nie chodzi o to, że jest ona przyczepiona w sposób magiczny. Ona jest wklejona. Niczym grafika z Google. I to było bardzo widać. Na szczęście był to tylko jednorazowy incydent.

 • Całokształt wygląda naprawdę dobrze. Miło spędziłam czas, czytając ten komiks, mimo że wiedziałam, co się zaraz stanie. Myślę, że komiks jest godny polecenia.



Nicole, VI d

czwartek, 19 stycznia 2017

"Czarna Wdowa na zawsze czerwona", Margaret Stohl



      „Czarna Wdowa” to książka dla osób kochających  Marvela, jak również dla miłośników książek  z  nieprzewidzianymi  zwrotami akcji.
Czarna Wdowa i Natasha Romanoff to niby jedna i ta sama osoba.

Tak naprawdę łączą je jedynie rzeczy, na których im zależy.
Natasha Romanoff, Alex Manor i Ava Orlova - są to zupełnie inne osoby, ale połaczone nierozerwalną i niewidzialną więzią. Ich cechą wspólną są również kłamstwa przeszłości,  z którymi muszą się teraz zmagać. 
   Jest to jedna z moich ulubionych książek i zajmuje honorowe miejsce na półce. 

Ala,

niedziela, 8 stycznia 2017

"Benek i spółka ", Patrycja Zarawska



Jest to bardzo humorystyczna książka,  która opowiada o szkolnych perypetiach 9-letniego Benka.  Posiada on dwa tajne schowki na kanapki. Czy uda mu się zachować je w tajemnicy?  Ale to jeszcze nie koniec, Benek posiada wiele innych tajnych oraz niedostępnych dla wszystkich informacji. Zajrzyj do tej książki, a on chętnie Ci o nich opowie! 

Julia, VI c 


wtorek, 3 stycznia 2017

"Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego", Bill Bryson




Jest to książka, która oprowadza nas po świecie nauki (między innymi fizyki)  i opowiada o niej w dowcipny sposób. Sięgnij po nią, jeśli jesteś ciekawy tego:

- jak powstał WSZECHŚWIAT;
- co będzie dalej i jakie są zagrożenia naszego świata;
- na czym polega teoria względności Einsteina.  

To tylko kilka propozycji.  W tej zaledwie 160-stronicowej książce opisany jest praktycznie cały czas od powstania Wszechświata do dzisiaj. 

Polecam gorąco! 
Julia, VI C