czwartek, 29 grudnia 2016

"Harry Potter i przeklęte dziecko " - na podstawie sztuki Jacka Thorne'a




Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z Harrym 19 lat później? Jeśli tak, to wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane po przeczytaniu tej książki. Książka ma dosyć ciekawą formę,  gdyż napisana jest w formie....  scenariusza sztuki! Głównym jej bohaterem jest jedno z dzieci Harrego i Ginny - Albus Potter. Mimo oczekiwań wszystkich Albus nie jest taki jak jego ojciec... 
Czy podoła wyzwaniom? Czy poradzi sobie w świecie magii?  Przeczytaj tę książkę, a na pewno się dowiesz! 

Julia, VI c


niedziela, 18 grudnia 2016

"Hobbit, czyli tam i z powrotem", J.R.R. Tolkien



Jest to pełna przygód książka fantasy. Poprzedza ona trylogię "Władca Pierścieni".
Opisuje przygody hobbita Bilba Bagginsa, choć przygody to przecież ostatnia rzecz, o jakiej hobbici by myśleli.
Bilbo wraz z krasnoludami i czarodziejem Gandalfem udaje się na wyprawę, by odzyskać skarby i królestwo zagarnięte przez smoka.
W książce pojawia się wiele postaci fantastycznych, takich jak: trole, elfy, gobliny itp.
Autor sugestywnie i "bogato" opisuje otoczenie, dzięki czemu łatwo można je sobie wyobrazić. Drużyna przeżywa wiele niesamowitych przygód, więc książkę czyta się z zaciekawieniem.
Myślę, że każdy, kto zagłębi się w tej lekturze, będzie przeżywał przygody wraz z bohaterami. Wspaniała, niepozbawiona humoru narracja z łatwością przenosi czytelnika w świat wyobraźni.
Gorąco polecam.


Marcel VI d

środa, 14 grudnia 2016

"Mały Książę", Antoine de Saint-Exupéry



"Mały Książę" to piękna opowieść o tym, jak bardzo w życiu ważna jest przyjaźń.
Bohaterami są Mały Książę wraz z pilotem, którzy spotykają się przypadkowo na pustyni.
Akcja trwa osiem dni. Autorem książki jest francuski pisarz pilot - Antoine de Saint Exupery.
Dzięki tej wspaniałej książce stałem się człowiekiem, który wie, jak docenić fakt posiadania przyjaciół.
Autor przekazuje nam bardzo potrzebne mądrości życiowe, mówiąc, że "Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz mądry".
 Książkę tę warto przeczytać, ponieważ jest ona napisana pięknym językiem, wszystko jest zrozumiałe i fascynujące.


Patryk, 6 c

sobota, 10 grudnia 2016

„Złodziej pioruna” R. Riordan



To pierwsza książka z serii Ricka Riordana ,,Percy Jackson i bogowie olimpijscy”. Seria jest dość znana, ma nawet swoją adaptacje filmową. Opowiada ona o 12-letnim (na początku opowieści) chłopcu, synu Neptuna, który zostaje oskarżony o kradzież pioruna. Sam Percy nie ma o niczym pojęcia. Postanawia udowodnić swoją niewinność i znaleźć piorun z pomocą swoich nowo poznanych przyjaciół. Tak w skrócie można opisać tę część, ale nie byłabym sobą, gdybym nie rozpisała się jeszcze na tysiąc słów :D
         Percy przez rzekomą kradzież ma wiele problemów, już na początku wpada w tarapaty. Zaraz po tym razem z jego przyjacielem – Groverem – trafiają do Obozu Herosów, gdzie poznają więcej dzieci półkrwi (starszych i młodszych). Jak to często bywa w książkach, już pierwszego dnia doświadcza nieprzyjemności ze strony innej (często starszej) osoby, w tym przypadku córki Aresa – Clarisse.
         Percy oczywiście poznaje też wiele pozytywnych postaci, jedną z nich jest Annbeth, która postanawia mu pomóc w znalezieniu sprawcy. Na początku ich znajomość nie układała się najlepiej, często sobie dokuczają, ale z czasem zaczynają się do siebie przekonywać.
Dalszą historie poznacie po przeczytaniu tej bardzo ciekawej książki. Naprawdę bardzo mi się podobała i zachęcam do przeczytania.




~ Nicole, VI d

sobota, 26 listopada 2016

„45 puknięć w głowę”, Grzegorz Kasdepke



Książka tłumaczy znaczenie trudnych słów za pomocą zabawnych historyjek. Jedna z nich opowiada o smoku, którego wszyscy rycerze chcieli zabić. Przychodzili do niego i mówili ,,Smoku, stań ze mną do walki’’. Na co smok odpowiadał: ,,Najpierw to ty stań w kolejce’’ wskazując linie ciągnącą się za horyzont. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co było dalej, przeczytajcie tę zabawną i dowcipną książkę, która zarazem uczy.


Wojtek, 6b 

środa, 12 października 2016

Terry Pratchett „Para w ruch”



Niedawno przeczytaną przeze mnie książką jest „Para w Ruch” autorstwa nieżyjącego już Terryego Pratchetta. Książkę czyta się tym przyjemniej, że spotykamy w niej inne postacie z serii „Świata Dysku”. Główne role obsadzone zostały przez takie znane już postacie, jak: Lord Vetinari (wielbiciel demokracji jednoosobowej), Moist von Lipwig (człowiek, którego ścięto dwa razy) i Harry Król (Król Złotej Rzeki… i nie chodzi tutaj o drogocenny kruszec).
Pojawia się tutaj nowa postać Dicka Simnela, autora pierwszego pociągu parowego. Przyjeżdża on do Ankh-Morpork - miasta, w którym barbarzyńcy, chcąc sprzedać łupy, nagle stają się kolejną mniejszością etniczną w Ankh-Morpork. Dick okazuje swoje dzieło Królowi Złotej Rzeki, który finansuje jego przedsięwzięcie. Pociąg na kręcących się kołach staje się szałem. Harry Król po wyczuciu woni pieniądza montuje siedzenia w pociągu i daje możliwość przejechania się koleją za opłatą. Patrycjusz Vetinari każe Lipwigowi wspomóc Harrego i Dicka. Rozpoczynają budowę torów do Sto LatPseudopolis i oddalonego o 2500 mil Uberwaldu.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie i bardzo trudno się od niej oderwać. Jakością nie różni się od innych książek serii. Polecam. 


Przemek, VI c

niedziela, 9 października 2016

John Flanagan „Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu” część 1



Książka opowiada o przygodach Willa, Halta, Horacea oraz Giliana.  Zaczyna się wybraniem Willa na zwiadowcę. Will na początku podchodzi z pogardą, a zaraz potem z szacunkiem (cooooo?) do rzemiosł zwiadowcy, lecz potem staje się w nich coraz lepszy i musi tylko ćwiczyć i ćwiczyć, i ćwiczyć (........ hę, na czym to ja.... ach tak) i ćwiczyć, i - bla bla bla - ćwiczyć.
Horace staje się czeladnikiem na rycerza i ma poważne kłopoty. Nagle przychodzi wieść, że ważni dowódcy wojskowi, doświadczeni i w średnim wieku, są zabijani przez niedźwiedzia czy giną we śnie (to dziwne).

Czy Horace sobie poradzi?
                             
Czy Halt i Will rozwiążą zagadkę dowódców wojskowych?

Kim jest Gilian?

I czy z tą aferą ma coś wspólnego Czarny Pan oraz kim są zwiadowcy?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te potania, to przeczytajcie „Zwiadowców”.                                                                                                                                                                                   

Maciej, VB                                  

środa, 21 września 2016

„Zmierzch” Stephenie Meyer



Bohaterką jest 17- letnia Isabella Swan, która w wyniku ciągłych podróży swojej matki i jej narzeczonego przeprowadza się do Forks- miejsca, w którym mieszka jej ojciec Charlie, komendant policji.
 Nowi przyjaciele, nowe wyzwania, nowy... chłopak? Czy przyjaciel? A może osoba, od której Bella powinna trzymać się z daleka? Tajemniczy Edward Cullen pozostaje zagadką do rozwiązania. Nie je? Ma zimne ręce? Jest szybki i silny? O co w tym chodzi? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając "Zmierzch"


W serii:
1."Zmierzch"
2."Księżyc w nowiu"
3. "Zaćmienie"
4." Przed Świtem"


Paulina, 6c

piątek, 16 września 2016

"Pożeracze książek", Jennifer Chamblis Bertman



Książka ta opowiada o 12-letniej Emily, która ciągle się przeprowadza. Dziewczynka tego nie znosi, lecz pewnego dnia bardzo polubi nowe miejsce. Jest nim San Francisco. Mieszka tam jej idol, Garisson Griswold, twórca internetowej zabawy ,,Łowcy Książek’’. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o tej zabawie, to sięgnijcie po książkę :D.
Niestety, pewnego dnia na idola dziewczynki napadają bandyci. Co teraz z jego nową grą? Czy dzieci też są zagrożone? Przeczytajcie książkę, bo tylko to gwarantuje, że poznacie odpowiedzi na wszystkie pytania.


Julka, VI c

sobota, 2 lipca 2016

„Do zobaczenia Felku i Tolu” Sylvia Vanden Heede



Książka ta jest kontynuacją serii pt. „Felek i Tola”. Skierowana jest głównie do młodszych czytelników, jednak starszym zapewne też się spodoba.
Czy chcecie się dowiedzieć, co wykluło się z jajka wysiadywanego przez Henia?  Kim jest Ko? Czy Felek, będąc na diecie, schudł? Jeżeli tak, to koniecznie musicie przeczytać tą książkę.


Janek, 5 b

„Podpalacze książek” Marine Carteron



Historia rozgrywa się w Paryżu. Ojciec rodzeństwa - Cezaryny i Augusta - ginie w nieznanych okolicznościach. Po tym tragicznym incydencie rodzeństwo przeprowadza się wraz z mamą do Komandorii - miejsca, które zamieszkują starsi państwo Marsowie. August zawiera nowe znajomości i dowiaduje się prawdy o sobie. O tym, kim tak naprawdę jest on i jego rodzina.
Czy okaże się, że wydarzenia z 1330 r. p.n.e. mają jakiś związek z rodziną Marsów? Polecam każdemu, kto lubi książki przygodowe i nudzi się w wakacje.

Paulina, 5c 


„Tajemniczy ogród” F. H. Burnett



Akcja „Tajemniczego ogrodu”  rozgrywa się w Anglii. Główną bohaterką jest Mary Lenox - osierocona dziewczynka, której rodzice zginęli w Indiach w wyniku epidemii cholery. Dziewczynka przyjeżdża do Misselthwaite Manor i poznaje swoją "służącą" Martę.
Pewnego dnia Mary słyszy krzyk w korytarzu. Czy naprawdę ktoś płacze? Czy to tylko podmuch wiatru? Czy ten płacz może mieć jakiś wpływ na dalsze losy bohaterów? Dowiedzcie się o tym sami, czytając tę wspaniałą książkę. Polecam każdemu, kto lubi obyczajowe i przygodowe książki.


Paulina, 5c

niedziela, 19 czerwca 2016

„Wyprawa asów” George R.R. Martin



Książka „Wyprawa Asów” Georga R.R. Martina,  która została niedawno przeze mnie przeczytana, zagościła w spisie moich ulubionych książek. Opowiada ona o świecie, w którym zagościł wirus dzikiej karty. Nasłali go kosmici o wyglądzie zbliżonym do ludzi. Jeden z nich sam przybył na planetę i go rozniósł. Ziemianie nazywali go doktorem Tachionem. Człowiek zarażony wirusem na 90% umrze, na 9% zostanie dżokerem i na 1% zostanie asem.

Dżoker to człowiek, który przeszedł mutację (często mutacja jest związana z zainteresowaniami nosiciela). Mutacje wyglądają przeróżnie - od skrzydeł, przez trąby zamiast nosa, po zmianę w 3 metrowego trolla o gigantycznej sile i skórze, którą przebije dopiero seria z karabinu. Asowie są superbohaterami, mogą władać telekinezą, telepatią, niezwykłą siłą czy odpornością na czas.  W Nowym Jorku po II wojnie światowej i ataku wirusa powstają tzw. getta, w których są trzymani dżokerowie. Wprawdzie mogą stamtąd wychodzić, lecz poza gettem zwanym Dżokerowem są podatni na nienawiść reszty społeczeństwa. Przychylny dżokerom senator Hartman wpada na pomysł zorganizowania wyprawy dookoła świata, by zobaczyć, jak na świecie się traktuje ofiary dzikiej karty. Tak zaczyna się przygoda, w której wezmą udział dziennikarze i dziennikarki,  dżokerowie i dżokerki, asowie i aski.

Książka, jak już napisałem na początku, jest jedną z moich ulubionych. Czyta się ją bardzo przyjemnie, a historia jest opisana tak przejrzyście, że nie zauważyłem, że to była ostatnia część całego cyklu. Polecam każdemu, szczególnie fanom twórczości Georga R.R. Martina.


Przemek, V c

„Niezgodna” Veronica Roth

                 


             Akcja książki „Niezgodna” toczy się w Chicago po wielkiej wojnie, która zniszczyła resztę świata.Mieszkańcy miasta zostali podzieleni na pięć frakcji, które miały zapewnić pokój. Każdy po ukończeniu szesnastego roku życia wybierał frakcję, do jakiej chciał należeć. 
   Książka opowiada historię pewnej szesnastolatki o imieniu Tris, która opuściła swoją rodzinną frakcję i od tamtej pory jej życie diametralnie się zmieniło. Tris przechodzi trening na Nieustraszoną, a w tym czasie między frakcjami wybucha krwawa walka, która może doprowadzić do śmierci wielu ludzi. Tris musi ocalić jedną z frakcji i utrzymać sekret, jaki trzyma ją przy życiu.

Jeżeli lubisz książki sci-fi i takie, które ciągle trzymają w napięciu, musisz przeczytać „Niezgodną”!


Konstancja, Vd

wtorek, 7 czerwca 2016

"Pionierzy - poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków", Marta Dzienkiewicz



Jest to bardzo ciekawa książka, która opisuje wyprawy i osiągnięcia polskich pionierów. Ale może najpierw wyjaśnię, kto to jest pionier:  pionier to ktoś, kto w jakiejś dziedzinie osiąga coś zupełnie nowego: odkrywa, wynajduje, tworzy, zdobywa. I wskazuje kierunek.

Możemy tam znaleźć opisane w humorystyczny sposób wyprawy, odkrycia oraz inne osiągnięcia takich polskich pionierów jak: Ernest Malinowski, Bronisław Malinowski, Wanda Rutkiewicz, Helena Rubinstein, Maria Skłodowska - Curie i wielu innych, którzy byli pierwsi - jak to opisuje książka.
Książka jest dodatkowo wzbogacona w wiele rysunków, które pozwalają nam się wczuć w historię omawianej postaci.



Julka, V c

"Felek i Tola", Sylvia Vanden Heede



Książka pod tytułem ,,Felek i Tola”, autorstwa Sylvii Vandeen Heede, jest skierowana głównie do osób młodszych, ale nawet dorosły może się przy niej uśmiechnąć.

Opowiada ona o lisie Felku i zajęczycy Toli, którzy mieszkają w jednej norze. Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego Tola „ziała ogniem” po zjedzeniu zupy, którą ugotował Felek, albo dlaczego bałwan znalazł się w ich norce, koniecznie musicie przeczytać tę książkę. 

Wojtek, Vb

środa, 25 maja 2016

Wyniki konkursu!



Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu na najciekawszą recenzję, który zorganizowaliśmy z okazji Światowego Dnia Książki!

Oto laureatki:
I miejsce - Dorota z kl. III a
II miejsce - Weronika z kl. III a
III miejsce - Nicole z kl. V d

oraz wyróżnienie specjalne - Kinga z kl. V d

Zapraszamy do lektury najlepszych tekstów i czekamy na Wasze komentarze!

Wszystkie nagrodzone oraz wyróżnione recenzje dostępne poniżej!

„Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren



Czy córka herszta też musi być zbójniczką? Czego można się nauczyć, skacząc przez diabelską czeluść? Czy można się zaprzyjaźnić z wrogiem?

Jeśli chcecie znaleźć odpowiedzi na te pytania, sięgnijcie po moją ulubioną książkę „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren. To wzruszająca, pełna przyjaźni i miłości opowieść o dwójce niezwykłych dzieci. Ronja to córka herszta, Mattisa, która odkrywa tajemnice lasu. Podczas leśnych wypraw spotyka syna Borki,  Birka. Ronja z Birkiem zaprzyjaźniają się i robią razem wiele ciekawych rzeczy. A najważniejszą z nich jest to, że zbuntowali się przeciwko dorosłym. Wzruszające dla mnie było to, że Ronja ratowała Birka przed głodem, dając mu jedzenie. Podobała mi się ich odwaga i to, że  zamieszkali sami w jaskini.
„Ronja” to książka, która według mnie powinna dostać Nagrodę Nobla. Zainteresuje dzieci i dorosłych. Polecam ją dorosłym, którzy chcą wychować odważne dziecko, i dzieciom, które chcą być dzikie…

„Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren, tłum. Anna Węgleńska. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dorota, IIIa

„Zagadka dna morskiego”, Jorn Lier Horst



Książka jest trzecią częścią kryminalnej serii Clue. Wcześniejsze to „Zagadka Salamandry” i „Zagadka zegara maltańskiego”. Bardzo podobały mi się wszystkie. Nie są tak straszne, jak czytałam.
Autor jest norweskim policjantem, więc może kiedyś spotkał się z sytuacjami o charakterze kryminalnym i tajemniczym.
Głównymi bohaterami są: Cecilia, Leo, Une i Egon. […] Matka Cecilii w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się. To trochę smutne, zwłaszcza gdy po długim śledztwie odkryto, że nie utopiła się w niewyjaśnionych okolicznościach, tylko została zepchnięta przez nieznajomego ze skały. Leo mieszka ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierowniczki pensjonatu. […] Une od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego, z wyglądu przypomina chłopca, ale to bardzo miła dziewczyna. Egon jest psem Une (swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty i ma rozbuchane ego).
Gdy nad Zatokę Okrętów przybywa ekipa filmowa, zaczyna się przygoda. Wszędzie roi się od aktorów i kamerzystów, lecz nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Dno morskie też skrywa swoje tajemnice. Gdy pewnego dnia na powierzchnię wody wypływa but, okazuje się, że jakiś czas temu miała tu miejsce tragedia. […] Po jakimś czasie udaje się to połączyć z zabiciem matki Cecilii.
Moim zdaniem to fantastyczna i trochę straszna książka. W książkach z serii Clue nie ma obrazków, ale jeśli ma się, wyobraźnię, to można razem z bohaterami przeżyć fantastyczną przygodę. […]
Jeśli nie zauważyliście -  pierwsze litery imion bohaterów utworzą  nazwę CLUE (Cecilia, Leo, Une i Egon). Ciekawe, prawda?


Kinga, Vd

"Magia kasztana", Aneta Rzepka



Książka pt. ,,Magia kasztana’’ opowiada o Kamili, która mieszka w Smolcu, ale przez wypadek, w którym zginęli jej rodzice, musi wyjechać do stolicy i zamieszkać z ciocią, której nie zna. Całe jej życie się zmienia, gdy zakochuje się w chłopaku o kasztanowych oczach i znajduje talizman - kasztana. Małgosia, koleżanka Kamili, jest zakochana w Bartku od pierwszej klasy podstawówki, jednak on widzi w niej tylko dobrą przyjaciółkę. Jest twarda, nigdy się nie poddaje i zazwyczaj na jej twarzy widnieje uśmiech, ale nie z każdą sytuacją potrafi sobie poradzić sama.
Warto sięgnąć po tę książkę, bo od pierwszej strony zabierze cię w podróż w nieznane. Przeczytaj i sam się przekonaj!

Weronika, IIIa

"Fangirl", Rainbow Rowell



Książka „Fangirl” opowiada o dwóch siostrach, które są swoimi przeciwieństwami.
Pewna siebie  Wren uwielbia imprezować i poznawać nowych ludzi, za to nieśmiała Cath woli siedzieć w swoim pokoju i pisać fanfiki o Simonie Snow. W dzieciństwie siostry były razem zawsze… w college’ u to się zmieniło, Wren nie chce już mieszkać z Cath, co dla niej jest trudne do zrozumienia. Przez to Cath jest skazana na dzielenie pokoju z Regan (która zawsze wchodzi do pokoju z buta… Biedne drzwi *^*) i na Leviego – przyjaciela Regan (który jest częściej w pokoju Cath niż jej współlokatorka). W życiu Cath wiele się zmienia… Czy uda jej wszystko poukładać? Czy skończy swój fanfik na czas?
Tego dowiecie się z książki. Na pewno wiele się zmieni w przebiegu akcji.
                Ja po książkę sięgnęłam z powodu głównej bohaterki, bo rzadko o takich osobach się pisze,  raczej pisze się DLA takich osób. Kiedy czytałam ,,Fangirl’’ miałam wielki „zaciesz na ryjku” (czytaj: śmiałam się do rozpuku - a to się rzadko zdarza).
                Czytając książkę, poznacie Wren, która moim zdaniem była… Hmm… Jak to napisać, by nie zaspojlerować? …Szalona.  Często robiła rzeczy, których nie powinna (co się później źle skończyło).  Cath była typową Fangirl, tylko że ona miała swoich fanów na FanFixx.net (coś jak wattpad ;-;). Chwila, dlaczego uważam, że była Fangirl? Nie, nie z powodu tytułu. :p Po pierwsze - kto ma tyle plakatów Simonem i Bazem? Cath. Po drugie - kto ’łączy’ Simona i Baza razem? Cath.  Kto ma CAŁY swój pokój (w domu, nie w college’ u) w gadżetach z Simonem? Cath (i Wren...) Kto ma tyle koszulek z napisem ,,Rób Swoje, Simonie’’? Cath. Już nie wspomnę o kartonowej postaci i o popiersiu… (jeżeli dobrze pamiętam ;-;) Tyle wystarczy? Chyba tak. Regan nie poznałam za dobrze, bo często wychodziła, ale coś o niej wiem. Na pewno lubiła Cath, umiała z nią porozmawiać szczerze i pomóc (a przynajmniej się starała).
Levi był wiecznie uśmiechnięty (ja tak nie umiem :c), imprezował, pracował w starbucks’ie ( ♥ UWIELBIAM ♥ ) i był bardzo wysoki.  A, i jeszcze współlokatorka Wren, która była do niej bardzo podobna.            
Przeczytanie książki zajęło mi około 4 dni, było to spowodowane wspaniałą fabułą i akcją. KCzy książka mogła być moją ulubioną? Trudne pytanie. Na pewno byłaby na podium, ale czy na pierwszym miejscu? Niah, nevermind. Książkę na pewno polecam C:




~Animixi

niedziela, 15 maja 2016

Wszędzie książki :)

Kochani!
Już wkrótce rozpoczną się szkolne wyjazdy na dłuższe i krótsze wycieczki  - !!!ZIELONA SZKOŁA!!!

Zanim spakujecie najpotrzebniejsze rzeczy, przeczytajcie wiersze laureatów Szkolnego Konkursu Poetyckiego „Czytam, więc jestem”.
Liczymy na to, że w Waszych plecakach - oprócz wygodnych butów, kurtek przeciwdeszczowych (bo przecież może padać) i okularów przeciwsłonecznych (bo zawsze po deszczu wychodzi słońce J) -znajdzie się miejsce na Wasze ulubione, czytane po kilka razy lub kupione niedawno, jeszcze pachnące nowością KSIĄŻKI…

Zatem udanych wyjazdów i przyjemnej lektury! J

„Czytajmy książki”  Ala V d
Po szkole chodzi plota,
Iż piszę wiersze co sobota.
A ja tę plotkę dementuję,
Bo tylko w środy składnie rymuję!

A skąd się wziął u mnie ten talent?
Z czytania książek  stale i stale…
Bo z lektur czerpię różne mądrości,
Które rozwijają me umiejętności.

Dlatego zachęcam, drodzy koledzy,
Do czytania książek i poszerzania wiedzy.
Bo kto lekturami się fascynuje,
Ten roztropny będzie i pomyślność zyskuje.

„Polubić czytanie”  Hania V c
Aby lubić książki, nie trzeba być molem,
Można być nawet leśnym trollem.
Nie trzeba być wybitnym poetą,
Byle nie być analfabetą.
Czytam książki przygodowe,
Z czasem będą naukowe.
Odpoczynek jest to dla mnie,
Wolę to niż kąpiel w wannie.

A ty jak się relaksujesz?
Często się po domu snujesz?
Może pod prysznicem śpiewasz
Albo w domu często ziewasz?

Spróbuj książkę wziąć do ręki,
A nie będziesz miał udręki.
Zacznij czytać, nie bój się!
Książka sama wciągnie cię!

Baśń, kryminał czy przygoda,
Zakręci cię książkowa moda.
Będziesz mądry, gwarantuję!
I z polskiego przestaniesz dostawać dwóje!

„Wierszyk promujący czytanie”  Kuba V d
Czytaj ciągle i często,
Aż w głowie będzie ci gęsto.
Książki to dobrzy koledzy
I wiele znajdziesz w nich wiedzy.
Książki czytać jest fajowo,
Uwierzcie mi na słowo.
Kryminały i powieści –
Pełno w nich ciekawych treści!
Zawsze możesz liczyć na nie,

One pomogą ci rozwiązać każde zadanie.

piątek, 13 maja 2016

"Jak wytrzymać z dorosłymi i nie zwariować", Aniela Cholewińska- Szkolik



Jest to niezbędnik każdego nastolatka. Może wydawać się, że jest to kolejna książka tylko dla dziewczyn, mówiąca jak i w co się ubrać. TAK NIE JEST!
W książce w zabawny i jednocześnie zrozumiały sposób opisane jest m.in. o czym nie wolno nam zapominać w szkole, w domu (nie chodzi o pracę domową) czy podczas rozmowy z rodzicami. Pomoże nam zrozumieć, kim jesteśmy. Sama nie byłam przekonana do  tej książki, lecz po przeczytaniu kilku pierwszych stron zmieniłam zdanie. Dodatkowo lekturę tej książki uatrakcyjnią  liczne kolorowe ilustracje.
Czy jesteś artystą, może myślicielem? 

Twój rodzic jest pieszczochem, a może dyktatorem?
Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się właśnie z tej książki!


Alicja

"Kawalerka", Weronika Przybylska



Książka pt. „Kawalerka” opowiada o samotnym
panu Józku, którego mieszkanie jest niewystarczająco duże, by cokolwiek innego od lokatora się tam zmieściło. Jest dosyć krótka, czarno-biała i nietypowa. Szczególnie podobają mi się w niej ilustracje, które znacznie przeważają w  książce oraz „rozkładane” strony. Czytając ją, spędziłam miło czas, choć niedługi. Myślę, że  spodoba się ona wszystkim.

Natalia,V d

"Wróg", Cali Davide



Jest to książka, która zaczyna i kończy się nietypowo.  Wydawałoby się, że jest przeznaczona dla osób młodszych, lecz pozory mylą. Opowieść jest bardzo dobrze zilustrowana. Obrazki są w bardzo oryginalnym stylu, który idealnie oddaje charakter książki. 
Kiedy ja zobaczyłam ją na półce, nie byłam do niej przekonana.  Dopiero zabawne obrazki zachęciły mnie do jej przeczytania. Sądzę, że jej treść miała na celu przedstawić, że tak jak my posądzamy i widzimy inną osobę, tak ta osoba może widzieć nas, i że wszystkie osoby na świecie coś łączy. Reszta książki jest do własnej interpretacji.


Alicja

poniedziałek, 9 maja 2016

"Lily", Holly Webb



„Lily” to książka opowiadająca o dziesięcioletniej dziewczynce, która przypadkiem odkrywa, że posiada magiczne moce. Tytułowa Lily wraz ze swoją starszą siostrą w ucieczce przed złymi zamiarami matki wyruszają do Londynu. Tam chcą uratować swojego tatę, niestety w pogoń za nimi wyrusza tajemnicza postać stworzona z czarów. Główna bohaterka oraz jej siostra przeżywają wiele przygód, niektóre z nich są radosne, inne smutne, a jeszcze inne są po prostu niebezpieczne. 
Według mnie jest to książka wciągająca i  bardzo ją lubię. Polecam ją szczególnie dziewczynom, a także wszystkim, którzy lubią magię. Jeśli i wam się spodoba, to informuję, że istnieją jeszcze trzy części:
„Lily i błyszczące smoki”, „Lily i więzień magii” oraz „Lily i zaklęcie zdrajców”.


Kinga, 3c

"Gra o tron", George R. R. Martin



Książką, którą bardzo lubię, jest „Gra o Tron”, więc napiszę dziś jej recenzję. Jest to książka, która rozpoczyna się trochę niepozornie… oto rodzina znalazła kilkoro wilkorów, więc wpada na pomysł zaadoptowania ich. Później przyjeżdża do nich król  z propozycją bycia namiestnikiem państwa złożonej głowie rodziny i przy okazji właścicielowi największego zamku na północy. Eddard Stark (głowa rodziny) po długim namawianiu jego żony, Catelyn Stark z rodu  Tullych, w końcu jedzie do Królewskiej Przystani (siedziby króla) ze swoimi córkami - Aryią i Sansą Starkównymi. W Królewskiej Przystani Eddard zastaje wielkie długi królestwa i ogólny chaos. Podczas polowania król umiera i na tronie zasiada Joffrey Baretheon – syn żony króla i jej brata. Joffrey, szukając kozła ofiarnego, po śmierci ojca dekapituje nowego namiestnika. 
I tak rozpoczyna się Gra O Tron.

Książka jest pełna zwrotów akcji, a jeżeli ktoś wytypuje sobie najlepszego kandydata do obstawienia Żelaznego Tronu, powinien wiedzieć, że on umrze.

Przemek, 5c


sobota, 7 maja 2016

"Różowe środy", S. Heinlein




Ulubionym dniem Sary zawsze były środy.
Dlaczego?
Oczywiście z powodu odwiedzin 
u ciotki Huldy! - najweselszej, najmilszej i najbardziej rozumiejącej Sarę cioci.
Aż trudno wyobrazić sobie, iż ta właśnie osoba (jak twierdzi mama) jest „upośledzona umysłowo”.
Tak samo trudno dać temu wiarę temu, że mama pragnie umieścić ją w wiejskim ośrodku pod „ściślejszą opieką” !
Ciocia może i jest... inna od wszystkich, lecz Sarze wcale to nie przeszkadza!
Dziewczynka nie może pozwolić na wyjazd cioci.
Może uciec się do ucieczki?
Ten przekonujący pomysł musi być wcielony w życie.
Nie przejdą jednak tego same!
Bo czy można sobie dokładnie wyobrazić życie bez Pestki, Szczura, Julii, poezji ciotki oraz
anioła gniewu-Michała?

Dzięki tej książce we wszystkie różowe środy świat będziecie widzieć przez różowe okulary...

Zuzia,4b


„Najlepsze najgorsze urodziny”, M. Nilsson



„Najlepsze najgorsze urodziny”, napisana przez  Moni Nilsson i Elina Lindell’a, jest jedną z kilku części serii książek pt. „Przygody w raju”. Jest to książka dla dzieci zarówno  młodszych, jak i starszych. Opowiada o nieskończonej przyjaźni przerwanej kłótnią, po której później wszystko wraca do normy. 
Akcja dzieje się w Raju, miasteczku, w którym żyje mała Beza ze swoimi rodzicami. Robi urodziny. Dostaje rower, o którym zawsze marzyła. Podczas przejażdżki ze Zlatkiem, najlepszym kumplem Bezy, przewraca się i ma wyrzuty sumienia do Zlatka. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o przygodach Bezy, Zlatka i roweru, zapraszam do lektury.
Książka jest ciekawa i zaskakująca jak na swoją grubość. Jest dobrą lekturą dla młodszych dzieci, które mogą się dużo z niej nauczyć. Jest napisana prostym językiem, a dodatkowo jest w niej dużo kolorowych i śmiesznych ilustracji.

Zapraszam do lektury! 

Nikodem, 5b

sobota, 30 kwietnia 2016

„Winnetou”, Karol May



Książkę „Winetou” czytałam już kilka razy, a nawet słuchałam audiobooka. Dla mnie była to najciekawsza książka, jaką kiedykolwiek poznałam.
Historia „białego człowieka”, który trafia na Dziki Zachód, aby wykonywać swoją pracę, czyli mierzyć terytorium Indian, bardzo mnie zaciekawiła. Karol jest pierwszy raz na Zachodzie, ale szybko się uczy i niebawem zostaje prawdziwym westmanem, czyli człowiekiem żyjącym z polowania. Poznaje wielu niezwykłych ludzi, w tym dużą liczbę Indian. Jednak jego najwierniejszym przyjacielem jest Winetou (jego imię znaczy płonąca woda, bo kiedyś uratował swojego ojca, Inczuczunę, z pożaru).
Indianin zostaje bratem Karola, który w międzyczasie zyskuje nowe imię. Razem z innymi westmanami przeżywa zapierające dech w piersiach przygody, niekiedy niebezpieczne, a kiedy indziej po prostu śmieszne.

Książka jest warta przeczytania, nie jest to powieść tylko dla dzieci. Myślę, że spodoba się każdemu.

Zuzia, 5d

„Władca Lewawu”, Dorota Terakowska



Książka „Władca Lewawu” to bardzo ciekawa i trochę straszna powieść. Autorka opisała przygodę chłopca, która dzieje się w światach fantastycznych. Bohater mieszka w domu dziecka. Jego zadaniem jest odnalezienie swoich rodziców w Wokarku. W czasie podróży spotyka wielu Alian mieszkających w Wokarku, którzy są mniejsi od Bartka. Zwracają się do niego Ketrab.

Świat, który był lustrzanym odbiciem Krakowa, autorka nazwała Wokarkiem. Pisarka wszystkie imiona oraz nazwy miast napisała odwrotnie. Było to sprytne i oryginalne. Większość ilustracji przedstawia Pajęczaki, z którymi musiał się zmierzyć  Bartek. Pajęczaki budzą strach i odrazę, więc warto przeczytać książkę i dowiedzieć się, jak je pokonać.


Moim zdaniem książka „Władca Lewawu” jest ciekawa. Pokazuje, że nawet największego i najmocniejszego wroga można pokonać dzięki dobremu wsparciu. Ktoś, kto lubi książki pełne przygód, powinien przeczytać, a może kiedyś przeżyje podobną przygodę…

Kinga, 5c

niedziela, 24 kwietnia 2016

UWAGA KONKURS!


Z okazji Światowego Dnia Książki autorzy bloga (czytanienazawolanie.blogspot.com) zapraszają do udziału w konkursie na najciekawszą recenzję ulubionej książki. 
Czekamy na teksty od uczniów klas III - VI.
Trzy najlepsze recenzje zostaną opublikowane na blogu, a autor najciekawszej otrzyma nagrodę rzeczową.

Czekamy na teksty uczniów!

Recenzje prosimy przesyłać na adres email: ksiazki41@gmail.com